Hiába bizonyítja tanulmányok tucatja, hogy a delegálás olyan létfontosságú üzleti készség, ami jócskán növeli a cég produktivitását, a vezetők csupán 15 százaléka gondolja úgy, hogy annyit delegál, amennyit valójában tudna.
A dailyinfographic.com összeállítása szerint ideje elfelejteni azt a nézetet, hogy ez csak a munka lepasszolását jelenti. Helyette gondoljunk rá úgy, mint a cég növekedési érdekeit szolgáló cselekvésre! A gallup.com tanulmánya szerint az a CEO, aki megfelelően delegál, akár 33 százalékkal nagyobb árbevételt is bezsebelhet a cégének.
A vezetők feladatainak körülbelül 20 százaléka végeztethető el másokkal úgy, hogy közben nem szenved kárt sem az ő, sem a csapata produktivitása.
Egyelőre nem delegálsz eleget, ha:
- Túl sok döntést kell túl rövid időn belül meghoznod. Ha minden apró kérdésre neked kell megtalálni a megfelelő válaszokat az elveszi az energiát a valóban fontos és nagy döntések meghozatalától.
- A napod egy meghatározó részét rutinfeladatokkal töltöd. Vezetőként ettől értékesebb az időd.
- Állandóan időhiányban szenvedsz. Ez azt mutatja, hogy még nem tudtad jól különválasztani azt, hogy mi az, amit delegálnod kell.
- Nem fejlődnek a csapattagjaid készségei. Ha nem adsz nekik nagyobb felelősséget, nem is fog.
- Túlságosan ragaszkodsz a kontrollhoz. Bízz a csapatodban és hagyj nekik szabadabb mozgásteret a saját, és a céged hatékonysága érdekében!
- Olyan feladatokat is elvégzel, ami nem szerepel a munkaköri leírásodban. Nem véletlen nincsenek ott. Keresd meg azt a munkatársadat, akinek valóban el kéne végezni őket, és aki a legalkalmasabb rá!
- A csapatod nem hatékony. Ha túl sok kihívásmentes feladatot kell nekik elvégezniük, akkor csökken a motivációjuk és a hatékonyságuk is. Adj delegálással felelősséget, és fejlődési lehetőséget a kezükbe!
Jobban fogsz tudni delegálni, ha:
- Visszajelzést kérsz arról, hogy mennyit és hogyan delegálsz. Segíteni fog a fejlődésben, ha jobban átlátod a folyamatot.
- Szokássá teszed a munka átadását. Minden feladatod előtt kérdezd meg magad, hogy van-e valaki más, aki ezt el tudja végezni.
- Időt, pénzt és energiát fektetsz abba, hogy fejleszted a csapatod. Minél képzettebbek lesznek, annál könnyebben meg tudsz bízni bennük, és látni fogod, hogy képesek a feladat elvégzésére.
- Visszajelzést kérsz a delegált feladatról attól, aki elvégezte. Így a jövőben könnyebben tudni fogod, hogy melyik munkatársadnak milyen feladatot tudsz átadni.
- A sikereket nem a sajátodként, hanem a csapat sikereként kommunikálod.
- Ha egyszerre csak egy feladatot végzel el. Ha egyszerre több felé próbálsz figyelni akkor átlagosan 40 százalékkal csökken a hatékonyságod. Ahelyett, hogy több mindent szeretnél egyszerre csinálni, csinálj egyet, a többit add át másnak!
- A csapatod erősségeire fókuszálsz. Ahelyett, hogy azt az embert kérnéd meg a feladat elvégzésére, aki a legkönnyebben elérhető, előbb mérd fel, hogy ki rá a legalkalmasabb és kinek vannak meg hozzá a megfelelő készségei.
Fotó: Autsin Dispel / Unsplash