Ismerjük be: nem tudunk olyan természetesen beszélni a pénzről, mint szeretnénk! Miután kiizzadtad magadból az állásinterjún, hol látod magad öt év múlva és mik a gyengeségeid, jön a rettegett kérdés: mi a fizetésigényed?
Egy friss felmérés szerint a nők kétszer olyan zavarbaejtőnek érzik a bértárgyalást, mint a férfiak. Hiába az évek óta tartó küzdelem a nők egyenlő fizetéséért, ugyanez a felmérés kimutatta, hogy továbbra is 17,2 százaléknyi a különbség a férfi-női keresetek között, még a nők által dominált területeken is. Az amerikai Forbes összeszedett néhány tippet, hogyan hozzuk ki a legjobbak a kínos helyzetből, hiszen akárhogy is fészkelődünk a székünkben, ha szóba kerül a pénz, mégis elkerülhetetlen és nagyon is fontos része a karrierünknek.
Ne a teljesítményértékelő meetinget használjuk bértárgyalásra!
Kényelmes egybeesésnek tűnhet, de az ilyen találkozókra valószínűleg már egy kiforrott, HR által jóváhagyott mondattal, tematikával érkezik a főnököd. Ilyen körülmények között nem hullik túl termékeny talajra az igényed. Érdemes lehet nagyjából kilencven nappal a teljesítményértékelőd előttre időzítened a Nagy Beszélgetést.
Győződj meg arról, hogy más részlegektől is érkezett rólad visszajelzés, ez a főnöködnek is fontos visszajelzés, mert látja, hogy törekedsz a munkakapcsolataid elmélyítésére.
Hagyd kívül a személyes indokaidat!
Lehet, hogy a magánéletedben is fotnos szerepet játszik a karriered, de soha ne felejtsd el, hogy a munka egyfajta tranzkakció: a munkahelynek igénye van valamilyen fajta tehetségre, amiért adott mennyiségű pénzt képes és hajlanó fizetni. Ennek a tranzakciónak pedig semmi köze a lakbéredhez, a stresszes estéidhez vagy bármihez, ami egyébként zajlik az életedben.
Épp ezért soha ne tedd a bértárgyalás részévé a személyes okokat, amiért épp több pénzre van szükséges. Fókuszálj kizárólag a szakmai teljesítményedre és annak kompenzációjára.
Mielőtt sor kerül az igényedre, mérd fel a munkahelyed lehetőségeit, adott pénzügyi helyzetét és azt is, hogy te mit tettél érte.
Ha kell, kérj!
A legnagyobb hiba: legyintesz és szó nélkül hagyod, hogy nem kompenzálják megfelelően a felelősségedet. Pénzt kérni kellemetlen, de ezen hamar túl kell lépni és felismerni, hogy itt az önértékelésedről és megbecsülésedről van szó. Egy amerikai felmérés szerint az alkalmazottak 66 százaléka egyáltalán nem kér fizetésemelést karriere során, de aki kér, azok 70 százaléka kap is.
Figyeld tehát magad, és azt, hogy mennyit érsz, legyél őszinte, legyenek terveid és legfőképp: legyen munka, amit letettél az asztalra.
Arra a kérdésre, hogy érdemelsz-e fizetésemelést, nem automatikus az igen válasz, de ha szeretnél, legyél felkészülve, hogy többet vállalsz és teszel, mielőtt felteszed a főnöknek a nagy kérdést.