A távközlési multi bejelentette, hogy legkésőbb 2021 júliusáig 100 százalékban megújuló villamosenergiával fogja üzemeltetni európai hálózatát.
Ezzel egy Zöld Gigabit Net nevű hálózatot hoznak létre, amely a jövőben is fenntartható módon fog növekedni, kizárólag szél-, nap- és vízenergia felhasználásával. A cég azt is vállalta, hogy
a szolgáltatásait igénybe vevő vállalati ügyfeleknek segítséget nyújt a saját széndioxid-kibocsátásuk csökkentésében, globálisan összesen 350 millió tonna értékben a következő tíz év során.
A szolgáltató még 2019-ben kötelezte el magát amellett, hogy teljes villamosenergia-beszerzése megújuló forrásokból származzon, továbbá hogy 2025-re felére csökkentse a környezetre gyakorolt káros hatását, és újra felhasználja, továbbértékesítse vagy újrahasznosítsa hálózati hulladékának 100 százalékát – áll a cég által küldött sajtóközleményben.
Az új, szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére vonatkozó cél az erre a területre szakosodott globális szakértői szervezet, a Carbon Trust támogatásával született meg, akikkel a Vodafone évek óta együtt dolgozik.
Előrehozzák a vállalást
A szolgáltató egész Európára kiterjedő, Zöld Gigabit Net elnevezésű vállalása három évvel előre hozza azt a korábbi kötelezettségvállalást, hogy 2025-re teljesen megújuló villamosenergiával működő vonalas és mobil hálózatokat alakítson ki.
A Vodafone hálózataiban felhasznált energia mintegy négyötöde megújuló energiaforrásokból fog származni, amelyet a PPA program és a zöld tarifák alkalmazásával közvetlenül az országos hálózatról fog beszerezni. A fennmaradó ötödrészt pedig, amelyet a Vodafone létesítményeit befogadó épületek és infrastrukturális elemek tulajdonosai szolgáltatnak, hiteles megújuló energia-tanúsítványokkal látják el.
Ahol lehetséges, a cég a helyszínen történő energiatermelésbe is befektet, elsősorban napelemes megoldással.
A
Zöld Gigabit Net legkésőbb 2021. július 31-re bevezetésre kerül a Vodafone
összes európai piacán, ideértve Németországot, az Egyesült Királyságot,
Spanyolországot, Olaszországot, Portugáliát, Írországot, Görögországot,
Romániát, Albániát, Csehországot és Magyarországot.
Segít az IoT, a dolgok internete
A cég technológiája és szolgáltatásai – ideértve a globális IoT (a dolgok internete) platformjukat is – segítséget nyújtanak a vállalati ügyfelek számára energiafelhasználásuk hatékonyabb kezelésében és károsanyag-kibocsátásuk csökkentésében. Ennek eszközei:
- Intelligens áramfogyasztás-mérők: amelyek lehetővé teszik a vállalkozások, az önkormányzatok és a háztartások számára energiafelhasználásuk figyelemmel kísérését, kezelését és csökkentését. A cég világszerte több mint 12 millió, IoT technikát alkalmazó intelligens mérőcsatlakozással rendelkezik, amelyekkel mintegy 1,6 millió tonna széndioxid-kibocsátást előz meg.
- Intelligens városok: intelligensen hálózatba kapcsolt települések, amelyek célja, hogy javítsák az energiaigényes szolgáltatások, például a közösségi közlekedés, a közúthálózatok és az utcai világítás hatékonyságát. A spanyolországi Guadalajara városában 13 500 LED-es fényforrást csatlakoztattak egy központi irányítórendszerhez, 68 százalékkal csökkentve az utcai világítás energiafogyasztását.
- Intelligens logisztika: Járművekbe épített IoT technológiák, amelyek az útvonal-kezelés, a járműkarbantartás és a járművezető viselkedésének optimalizálását szolgálják, akár 30 százalékos üzemenyagfelhasználás-csökkenést, és mintegy 4,8 millió tonna széndioxid-kibocsátás megtakarítását eredményezve.
A cég állítása szerint továbbra is elkötelezett amellett, hogy javítsa
bázisállomásai, valamint adat- és kapcsolóközpontjai energiahatékonyságát, amelyek együttesen a társaság globális energiafogyasztásának 95 százalékát teszik ki.
2020 során a Vodafone 77 millió eurót fektetett be energiahatékonysági és megújuló energiaprojektekbe, amelyek 186 GWh éves energiamegtakarítást eredményeztek.