Hosszú interjút közölt a Portfolio.hu Nagy Elekkel, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnökével, aki egyben 59,2 milliárdos vagyonával Magyarország 21. leggazdagabb embere. A milliárdos szerint jól átvészelték a budapesti cégek a válságot, de sok múlik azon, hogyan alakul belföldön a fogyasztási kereslet, a termelési láncok bizonytalansága pedig még mindig jelentős veszélyt jelent. Egyelőre tehát nem lélegezhetnek még fel a cégek, de a válság elhozhatja a drónos házhoz szállítást is.
Nagy Elek Magyarország 21. leggazdagabb embere, vagyonát 59,2 milliárd forintra becsültük legutóbbi milliárdos listánkon. Érdekeltségeihez tartozik a BÁV és a Főtaxi is, valamint egy kiterjedt, 100 ezer négyzetmétert meghaladó kereskedelmi ingatlanportfólió. 2019. februárban a Budapesti Iparkamara küldöttgyűlése egyhangúlag szavazta meg elnöknek. A Portfolio.hu ma közölt vele egy hosszú interjút, ezek voltak a legfontosabb pontjai:
- Lassan három hónapja a mindennapjaink része lett a vírus, a vállalkozások pedig túl vannak az első sokkon, és sokaknál szerencsére előtérbe került a magyar emberek közismert leleményessége.
- Most a legfontosabb az lenne, hogy felpörögjön a belföldi fogyasztás, a vállalkozók pedig beruházzanak. A kormánynak most azt a nehéz feladatot kell megoldania, hogy az embereket bátorítsa a pénzköltésre, a vállalkozókat a beruházásra, miközben a járványügyből eredő óvatosságot is ébren tartja.
- Ha a járvány visszatérte nélkül fel tud pörögni a belföldi fogyasztás, akkor a hazai kisvállalkozói réteg jelentős része megmenekül.
- Ha az óvatosság a fogyasztási magatartásban erősen megjelenik, akkor ez egy nagy veszélyt jelenthet a gyors kilábalásra. Hiába indít gazdaságserkentő intézkedéseket a kormány, ha az emberek „ráülnek” a pénzükre.
- Én minden vállalkozásnak azt tanácsolom, a válságot tekintse lehetőségnek, készítsen alternatív stratégiákat a jövőre és használja ki a kormányzati intézkedések adta lehetőségeket.
- A német autóipar a további nyitásban érdekelt, bezárkózás esetén a hazai járműipari beszállítói ágazat jelentős veszteségeket szenvedhet el, hiszen a bezárkózásra reagálva az EU iparcikkeire magas vámokat vethetnek ki az EU-n kívüli országok. Ha Brazíliában a magas import vám miatt nem veszik az Audikat és a Mercedeseket, akkor ezt Győrben és Kecskeméten is azonnal megérzik.
- Ami miatt biztató a KSH statisztika, hogy az önálló vállalkozások száma sem csökkent érdemben áprilisra, pedig egy egyéni vállalkozást napok alatt meg lehet szüntetni. Így a végleges bezárás nem igazán jellemző, inkább a kivárás, „kibekkelés” most a tipikus vállalkozói viselkedés, amit a korábban már említett vállalkozásból már kivont pénzek visszaforgatása tesz lehetővé sokaknál.
- Ha mondjuk novembertől jövő májusig újra sok embernek otthon kellene lennie, akkor szinte biztosan előkerülne a drónos házhoz szállítás engedélyezésének kérdése.
- Ennyire bizonytalan nemzetközi gazdasági helyzetben egy dolog tesz még is optimistává Budapest jövőjével kapcsolatban: nagyon stabilak és jók a város alapjai. Itt van a dél-német ipar vonzáskörzetében egy gyönyörű, jó klímájú, pezsgő, színes város, jó infrastruktúrával és szolgáltatóiparral, képzett, idegennyelveket egyre inkább beszélő, kreatív lakossággal, fejlett egyetemekkel, jó közbiztonsággal, és nyugati mércével nézve olcsó is. Ezek pont azok a tényezők, amik a magasan képzett munkaerő vonzásához és megtartásához szükségesek.
A teljes interjú itt olvasható.