A korábbi években jellemző tempós reálbéremelkedés nagyon lelassult az idén. A koronavírus-járvány hatásai nehezen számszerűsíthetőek, de a reálbéreket két egymással teljesen ellentétes hatás alakítja majd a következő hónapokban.
Az év első két hónapjában a bruttó átlagfizetés meghaladta a 376 ezer forintot,
a kedvezmények nélküli nettó átlagkereset pedig több mint 250 ezer forint volt.
Mindkettő 9,2 százalékos növekedést jelent éves összevetésben a KSH friss adatai szerint.
„Az átlagbérek növekedése elsősorban a minimálbér és a garantált bérminimum idei emelésének köszönhető, valamint a korábbi hónapokra jellemző munkaerőhiány is feljebb húzta a béreket. Ugyanakkor fordulat jön. A most megjelent adatokban még nem látszik a koronavírus-járvány negatív hatása, de a márciusi, áprilisi adatokban már benne lesz” – kommentálta az új béradatokat Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
„A járvány miatt a munkanélküliség növekedésére lehet számítani, így megszűnik a korábbi időszakban látott munkaerőpiaci túlkereslet, ez pedig visszafoghatja a bérdinamikát. A másik oldalról a már említett minimálbér-emelés viszont a statisztikában tompítani fogja a negatív hatást.”
Az adatokban is látszik, kevesebbet ér a pénzünk
A szakember azt is elmondta, hogy a múlt év utolsó hónapjaiban felgyorsuló infláció megjelent a friss adatokban.
A reálbérek az év első két hónapjában ugyanis mindössze 4,5 százalékkal emelkedtek.
Az elmúlt időszakban ennél jóval jelentősebb volt az emelkedés: a 2016 óta eltelt években 7,4-10,3 százalékkal nőttek a reálbérek.
Németh Dávid szerint a következő időszakban a reálbérindexet két egymással teljesen ellentétes hatás alakítja. Az infláció ugyanis jelentősen lassulhat, a januári 4,7 százalékos csúcsról akár 2 százalékponttal lejjebb jöhet. Ez a reálbérmutatót felfelé tolja. Ugyanakkor a bérdinamika várható lassulása lefelé húzza a reálbérindexet.
Borítókép: Clay Banks / Unsplash