15 százalékos munkanélküliségi rátával számol a befektetési bank Amerikában.
A Goldman Sachs elemzőinek várakozásai szerint március és május vége között a 37 milliót is elérheti a munkanélküli amerikaiak száma, írja a Forbes.com.
Azóta, hogy a COVID-19 járvány okozta válság kitört, közel 17 millió ember jelentkezett átmeneti munkanélküli segélyért; a Goldman Sachs azt várja, április 16-án újabb 5,5 millió amerikai folyamodik majd a támogatáshoz.
Az Egyesült Államokban a februári 3,5 százalékhoz képest márciusra 4,4-re nőtt a munkanélküliségi ráta.
A befektetési bank elemzői szerint a havi adatokból nehezebb kiindulni, mint a heti statisztikákból, mert sok függ attól, kit számítanak bele. A márciusban regisztrált munkanélküliek közé nem tartoznak bele azok, akik munka nélkül vannak ugyan, de nem szeretnének állást, és azok sem, akik már nem keresgélnek tovább az elbocsátott munkavállalók 60 százaléka nem tartozik bele – ez az elbocsátottak 60 százalékát teheti ki.
Összességében a Goldman Sachs azt jósolja, a havi munkanélküliségi ráta legalább 15 százalékra rúg majd a harmadik negyedévben. Amy Crews Cutts közgazdász szerint 5,5 évig tarthat, amíg az amerikai munkaerőpiac magára talál.
A The Wall Street Journal szerint Amerikában megindulhat a második munkanélküliségi hullám: első körben az éttermekben, kiskereskedelemben és vendéglátásban dolgozóktól búcsúztak el munkáltatóik, az újság szerint azonban veszélyben vannak a kormányzati dolgozók, ügyvédi irodák, sőt az egészségügyi alkalmazottak is.
Az már tegnapi hír, hogy Donald Trump amerikai elnök neve rajta lesz minden csekken, amit a szövetségi kormány a válságkezelő csomag részeként küld ki az állampolgároknak. A 2000 milliárd dolláros mentőcsomagot március végén szavazta meg a kongresszus.
Trump amerikai elnök mai nyilatkozata szerint az Egyesült Államok elérte a tetőpontot, néhány állam már ebben a hónapban megkezdheti az újraindulást. Amerikában jelenleg 640 ezer koronavírusos beteg van, az áldozatok száma közel 31 ezer.
Borítókép: Hal Gatewood / Unsplash