Richard Branson és a Virgin Galactic beelőzte Elon Muskot és Jeff Bezost.
A Virgin Galactic gőzerővel dolgozik azon, hogy bevezessék a New York-i tőzsdére – írja a Wall Street Journal riportjában. Ezzel Richard Branson, a Virgin légitársaság alapítójaként is ismert angol dollármilliárdos érdekeltsége lesz
az első űrturizmust kínáló cég, amelynek részvényeivel nyilvánosan lehet kereskedni.
A 4,1 milliárd dolláros vagyonával a világ 500 leggazdagabb embere közé tartozó Branson eddig körülbelül egymilliárd dollárt tett a cégbe, és már 80 millió dollárnyi megrendelés érkezett magánszemélyektől, hogy az űrbe utaztassa őket. Egy-egy űrutazásért 250 ezer dollárt, tehát 72 millió forintot kérnek el.
A tőzsdére lépés sem szokványos módon történik, hanem a Facebook korábbi topmenedzserének, Chamath Palihapitiya alternatív befektetési cégén, a Social Capitalen keresztül. A Wall Street Journal értesülései szerint a Social Capital Hedosophia kisebbségi, 49 százalékos csomagot vesz a Virgin Galactic-ben, és további 800 millió dollár
Richard Branson, a Virgin Galactic alapítója. // Fotó: Virgin Galactic Facebook
Dollármilliárdosok az űrben
Nem Branson az egyetlen milliárdos, aki szerelemprojektként vágott bele az űriparba. A Virgin Galactic 2004-ben indult, két évvel azután, hogy Elon Musk űrcége, a SpaceX elsőként lépett be magáncégként az űrutazás-iparágba. Elsőként kínáltak magánszemélyeknek is űrturizmust, továbbá kisméretű műholdak Föld körüli pályára állításával kezdtek foglalkozni. Ez az üzletág máig működik, a Virgin Orbit a SpaceX-szel versenyez.
Rajtuk kívül az Amazon-vezér Jeff Bezos is beszállt az űriparba: az álata alapított Blue Origin is tervezi, hogy magánszemélyeknek űrutazást kínáljon, miközben kereskedelmi és állami megrendelésekre lőnek, és a Holdra is eljuttatna egy járművet a világ leggazdagabb embere.
Borítókép: VSS Unity űrrepülőgép // Virgin Galactic Facebook