Az IonQ nevű amerikai startup május végén jelentette be új ügyvezetőjét, Peter Chapmant, aki öt évig dolgozott az Amazon Prime mérnökigazgatójaként. A szokatlan CEO-vá válás sztoriját a Business Insider szállította.
„Jesszus, muszáj olyasvalakit találnia, akinek több kvantumtapasztalata van, mint nekem” – mondta Peter Chapman annak a recruiternek, aki felkereste, hogy dolgozzon az IonQ nevű kvantumstartupnál.
Chapman akkoriban már öt éve dolgozott az Amazonnál, a Prime nevű prémiumrendszer fejlesztéseiért felelős mérnökigazgató volt. Ugyanakkor nagyon szeretett volna valami újba fogni, esetleg visszatérni saját startupos gyökereihez.
Az IT iparág mostanság éppen a kvantumszámítógépek korszakára készül, az IonQ és a rokon startupok pedig olyan vállalatokkal együtt indulnak versenyben, mint az IBM, a Google vagy épp a Microsoft. Az IonQ eddig összesen 20 millió dollár kockázati tőkebefektetést kapott, többek között a GV-től (az egykori Google Ventures).
Jungsang Kim és Chris Monroe társalapítók // Kép: IonQ
Bár a kvantumszámítógépek fejlesztése még korai stádiumban van, bizonyos feladatokra a jelenlegi megoldásoknál sokkal gyorsabb alternatívát jelentenek, a vegyszeripar, a pénzvilág és a gyógyszeripar is nagy hasznát veszi majd az új technológiának.
A cég ennek megfelelően kutatás-fejlesztésre fókuszál, Chapman személyében pedig olyan ügyvezetőre leltek, aki nemcsak mérnöki háttérrel bír, de a csúcstechnológiák értékesítésében is van tapasztalata.
„Az alapítók a [kvantum] terület szakértői, de már azon a ponton vagyunk, hogy meg kell tennünk az első lépéseket a kereskedelem felé – mondta Chapman. – Ez egyike azon dolgoknak, amikben jó vagyok. Kivisszük a technológiát a laborból az üzleti világba.”
A hype ellenéte a szakemberek úgy vélik, a kvantumszámítógépek még legalább 5–10 évig nem tűnnek fel a piacon. Jelenleg az úgynevezett kvantumtelet éljük: az időszakot, amikor ez nagyon közel van, ám egyszerre roppant távol is.
Ezzel Chapman is tisztában van: az iparági szereplők óvatosan kell fogalmazzanak, nehogy teljesíthetetlen elvárásokat támasszanak. Felidézi az „MI telet”, amely során a mesterséges intelligencia kutatásai képtelenek voltak utolérni a hype-ot. Közelről látta az egészet: 16 évesen már az MIT AM laborjában dolgozott.
Nagy munka folyik a cég laborjában – Kép: IonQ
Manapság már az olyan cégek, mint az Amazon vagy a Google, komplett üzleti modelleket húznak fel a mesterséges intelligenciára. Chapman szerint a kvantumszámítógépek is erre a sorsra jutnak.
Bevallása szerint napról-napra új dolgokat tanul a cégnél, ami még az említett techóriásokkal szemben is megállhatja a helyét. A megoldást a barátságos versenyben látja: „Nekik mély zsebük van, nekünk nem. Az a kihívás, hogy barátságos ellenségek legyünk velük.”
Bár több ajánlatot kapott, az IonQ mellett döntött, mert „elképesztő dolgokat” csinálhatott, amik „megváltoztathatják a világot”.
„A legtöbb tudományágban már vannak húzónevek, de a kvantumban még csak üres helyeket találni – mondja Chapman. – Itt az alkalom, hogy nyomot hagyjunk a történelemben.”
Főoldali kép: IonQ