San Francisco az első amerikai város, ahol a hatóságok és az ügynökségek a továbbiakban nem használhatják az arcfelismerő technológiát. A továbbiakban az egyéb megfigyelő rendszereket is engedélyekhez kötik majd. A lépés a lehetséges visszaélések és az esetleges hibás beazonosításokból fakad.
Megbízhatatlan és sérti az emberek magánéletét és szabadságjogait – ez a legfőbb érve azoknak, akik támogatták, hogy az amerikai városban betiltsák az arcfelismerő rendszereket.
A helyi hatóságok még egy júniusi lövöldözés gyanúsítottját próbálták beazonosítani a sokat ostorozott technológiával.
A jogvédő csoportoknak azonban nem tetszett a módszer, mivel attól féltek, hogy a kormány később visszaél a helyzettel, és a technológia alapot ad egy megfigyelőállam kiépítéséhez.
A döntésnek azonban nem mindenki örül. Az ellenzők szerint a tiltás helyett éppen, hogy fel kellene ismerni az arcfelismerő rendszerek hasznosságát, melyek óriási segítséget nyújthatnak a reptéri biztonsági szolgálatnak, vagy a határőrségnek.
A kritikusok szerint a lépéssel a lakosság életét kockáztatják, és megkönnyítik a bűnözők dolgát.
Ugyan azt még több ellenző is elismeri, hogy vannak problémák a technológiával, de bíznak a technológia fejlődésében, az ő álláspontjuk szerint a teljes tiltás helyett érdemesebb lett volna egy átmeneti felfüggesztés.
A döntéshozók végül 8-1 arányban fogadták el a javaslatot, ami várhatóan a jövő heti második szavazás után lép hatályba. Utóbbi már csak jelképes voksolás, az eredmény szinte már biztos.
„Ezzel a szavazással San Francisco bebizonyította, hogy az arcfelismerő rendszerek használata összeegyeztethetetlen az egészséges demokráciával” – mondta Matt Cagle, az Észak-karolinai American Civil Liberties Union képviselője, majd hozzátette, hogy szerinte más városoknak is követniük kellene a példát.
fotó: Viktor Talashuk // Unsplash