Közösségi média
Az online kihívás majdnem egy gyerek életébe került
Egy fiatal fiú egyszer csak égő arccal, könnyezve, vattával teli szájjal rohant be a konyhába. Nem kapott levegőt, és rémülten hadonászva kérte az anyja segítségét. Ő kétségbeesetten ráncigálni kezdte a szájából a vattát, ám mivel az a fiú nyálától összeragadt, csak nagy üggyel-bajjal sikerült megszabadulni tőle. Utána megkérdezte a gyereket, mi az ördögért tömött vattát a szájába. Ő erre azt felelte, hogy a „Chubby Bunny” (kövér nyuszi) online kihívást akarta teljesíteni, ami a résztvevőknek mályvacukorral kell teletömniük a szájukat. Neki nem volt mályvacukra, így vattát használt helyette. A szüleiben meghűlt a vér a gondolatra, hogy fiuk megfulladt volna, ha nincsenek otthon.
Amit tudnunk kell
Sok gyerek használ több közösségimédia-fiókot (accountot), ezzel azonban csak növelik a rájuk leselkedő veszélyt. Előfordulhat, hogy valakinek sikerül hozzáférnie az egyik fiókjukhoz, hamis információkat ad nekik, veszélyes vagy nem helyénvaló online bátorságpróbákra veszi rá őket, vagy különböző módokon zaklatja, akár faji, etnikai, nemzeti, vallási, szexuális orientáció, nemi identitás vagy fogyatékosság miatt bántja. A közösségi média tehát sokféle veszéllyel fenyegetheti gyerekeinket.
Mekkora a probléma?
Világszerte emberek milliárdjai használnak közösségi médiát. Ha a gyerek biztonsági beállításai nem megfelelőek, ez a rengeteg ember potenciálisan mind hozzáférhet online posztjaihoz, másolhatja és terjesztheti őket. Sohasem tudhatjuk, hová jut el valami. Ami egyszer a webre felkerül, akár örökre ott is marad.
Milyen hatással lehet a családra?
Sok gyerek több időt tölt a közösségi szájtokon, mint az internet által kínált bármely más lehetőséggel. A közösségi médiának rengeteg pozitívuma van, de az információáramlás és a tanulás mellett félrevezethet, és kárt is okozhat, sőt, bűncselekmény elkövetésének eszközévé is válhat. A közösségi média azt használja ki, hogy a gyerekek természetes módon vágynak az elismerésre, és szoronganak, hogy esetleg kimaradnak valamiből. A mások posztjáról rendszeresen érkező értesítések azt az érzést keltik bennük, hogy mindig történik valami, így úgy gondolják, hogy állandóan figyelniük kell a közsségi szájtokat, nehogy lemaradjanak valamiről, ami könnyen függőséghez vezethet.
Hogyan előzhetjük meg?
Egy közösségi oldalon fiók létrehozásakor ne használjuk a gyerek teljes nevét (például Tom R.), profilkép helyett pedig emojit vagy rajzot állítsunk be. Ellenőrizzük, hogy ki legyen kapcsolva a tartózkodási hely megosztása ahhoz az apphoz vagy oldalhoz, amit használ. A közösségi oldalakon profiljának tartalma legyen zárt/nem publikus. Kössük a lelkére, hogy ha jelölést is kap ismeretlentől, ne fogadja el a jelölést, ne kezdjen olyan emberre beszélgetésbe, akit nem ismer. Ha bárki olyat ír vagy mutat a közösségi médiában, ami őt megijeszti, azonnal szóljon nekünk, mert segíteni fogunk. Érdemes ismerni a gyerek felhasználóneveit és jelszavait. Erről tájékoztassuk őt és beszéljük meg, hogy nem nyomozni szeretnénk utána, hanem ha bajba kerül, így könnyebben tudunk segíteni. Kérjük meg, hogy jelszóváltoztatás esetén mindenképpen ossza meg velünk új jelszavát.
Mit tegyünk, ha már megtörtént?
Ha gyermekünk viselkedésében változást tapasztalunk, gyanakodhatunk arra is, hogy a közösségi médiában valamilyen trauma érte. Beszélgessünk, tegyünk fel kérdéseket a gyereknek! Könnyen lehet, hogy amiről tudunk, csak a jéghegy csúcsa. Az a legfontosabb, hogy vegyük kezünkbe az irányítást, és hozzuk helyre a dolgot. Ha meg kell szüntetni a gyerek fiókját, mindenképpen magyarázzuk el neki, milyen komoly okai vannak ennek a lépésnek. Nem szabad, hogy online társasági életének korlátozását büntetésnek értelmezze.
Mikor kérjünk külső segítséget?
Gyermekünk a közösségi oldalakon zaklatás vagy nyomásgyakorlás áldozatává válhat, és ezt néha megoldhatjuk úgy, hogy beszélünk a többi érintettel, letiltjuk az elkövetőt, vagy értesítjük a adminokat. Ha a gyerek kompromittáló fényképet vagy üzenetet posztolt, ha megkörnyékezi valaki, aki gyaníthatóan ragadozó, illetve ha komolyan megfenyegették, zaklatták vagy molesztálták, akár a rendőrséget is bevonhatjuk.
Azon múlik, sikerül-e úgy átformálnia gyermeke gondolkodását és motivációit, hogy ne érezzen kísértést veszélyes dolgok kipróbálására. Érdemes rákérdezni, hogy ő már találkozott-e kihívásokkal az interneten, mi a véleménye róla. Így elindulhatunk egy nyomon, hogy ő mit gondol erről, vagy akár preventív tanácsokat is adhatunk, hogy elmondjuk, ezek sokszor túlzó, veszélyes feladatok, legyen nagyon óvatos., ha ilyennel találkozik. Magyarázza el gyermekének, hogy okos, értelmes fiatalnak tartja, és az okos, értelmes fiatalok nem művelnek ilyen veszélyes ostobaságokat.
Sajnos azonban minél ostobább és veszélyesebb valami, annál nagyobb a kísértés, akár a társak nyomása, a lúzer címkétől való félelem vagy a csoport legbátrabb tagjának kijáró cím iránti vágy miatt.