Cyberbullying és trollok
Özönölnek a ragadozók (pedofil hajlamú internetezők) a cyberbullying áldozatának közösségi oldalára
Will egyik ügyfele felfedezte, hogy a fia pornót oszt meg, és gyalázkodó posztokat ír tanárokról és diákokról. Úgy értesült róla, hogy felhívták az iskolától, ugyanis más szülők panaszkodtak. Kiderült, hogy egyszer, miközben a fiú megnézte a telefonját, egy másik gyerek a válla felett megleste a jelszavát. Egy sportnapon ez a másik diák kinyitotta a fiú szekrényét, megkereste a telefonját, lekapcsolta a közösségi oldalának adatvédelmi szűrőit, majd pornót és gyalázkodást osztott meg rajta.
Amit tudnunk kell
Az online zaklatás (cyberbullying) azt jelenti, hogy valaki sorozatosan fenyeget, zaklat, gúnyol vagy szidalmaz egy másik személyt az interneten, sms-ekben vagy alkalmazásokon keresztül. Trollkodásról akkor beszélünk, ha valaki online kommenttel próbál kihozni a sodrából valaki mást a maga vagy a barátai szórakoztatására. Az online zaklatás és trollkodás legnagyobb vonzereje abban rejlik, hogy névtelenül is űzhető. Ilyenkor az elkövetőnek nem kell szemtől szemben állnia áldozatával, ezért úgy hiheti, következmények nélkül kötözködhet vele.
Mekkora a probléma?
Cyberbullying minden életkorban előfordulhat, de a 12–17 éveseknél különösen gyakori. Egyes kutatások szerint a fiúk leginkább online játék közben válnak sértegetés áldozatává, a lányokat inkább a külsejük vagy a népszerűségük miatt zaklatják sms-ben vagy a közösségi oldalakon. Sajnos az LMBTQ, az etnikai kisebbséghez tartozó vagy a fogyatékkal élő gyerekek a legveszélyeztetettebbek: az USA-ban 2021-ben a 13–18 éves korcsoporthoz tartozók 64%-át vették célba nemi irányultságuk miatt. A kutatásban az összes résztvevő 35%-át zaklatták a szexuális orientációja, vallása, faji vagy etnikai háttere, nemi identitása vagy fogyatékossága miatt.
Milyen hatással lehet a családra?
Az ilyen megnyilvánulások elsősorban a bizonytalanokat veszik célba, és megsemmisítő hatással lehetnek az áldozat (amúgy is gyenge lábakon álló) önbizalmára. Az áldozat viselkedése a zaklatás hatására megváltozhat: szorongóvá vagy depresszióssá válhat, de a folyamat akár önkárosítóvá is fajulhat. Az egyik árulkodó jel a szellemi képességei és külseje iránti hirtelen fokozott érdeklődés, és az olyan kérdések, mint a „szerinted okos vagyok?” vagy a „szerinted gáz a hajam?”.
Hogyan akadályozhatjuk meg?
Ha a gyermekünk közösségi oldalakon vagy chat platfromokon van jelen, a cyberbullyingot teljes mértékben kiküszöbölni nem lehet. Az esélyét azzal csökkenthetjük,, hogy a gyerek olyan közösségi oldalakat használ, amelyeken megfelelő biztonsági beállításokkal szabályozhatja a profiljának elérését, láthatóságát. Egy erős védelmi beállításokkal rendelkező közösségi platformon például megakadályozhatjuk, hogy a trollok üzenetei átmenjenek, könnyen letilthatjuk őket vagy a kommentjeiket. Kössük a gyerek lelkére, hogy azonnal szóljon, ha online gyalázkodást tapasztal, és hogy azért vagyunk ott, hogy segítsük és támogassuk őt, és nem azért, hogy ítélkezzünk felette.
Mit tegyünk, ha már megtörtént?
Az aranyszabály: Ne etesd a trollt! Vagyis ne adjuk a lovat a trollok alá! Minél inkább reagál rájuk a gyerek, minél ingerültebb lesz, a troll annál jobban szórakozik. Ha nincs válasz, akkor móka sincs. Ha a trollok mindig egy adott platformon, játékban vagy alkalmazásban kötnek bele a gyerekbe, próbáljuk megállapítani, ugyanarról a személyről van-e szó. Ha igen, jelentsük a portál adminisztrátorainak, és ha a szolgáltatás vagy alkalmazás lehetővé teszi, tiltsuk le az illetőt.
Mikor kérjünk külső segítséget?
A sorozatos, ismétlődő és kitartó zaklatás törvénybe ütközik. Ilyen zaklatás például, ha azt ismételgetik valakinek, hogy „hülye vagy”, „ronda vagy”, „bántani akarlak, vagy meg akarlak ölni”. De ide tartozhat a sértő emojik használata, vagy a sértő tartalmú képek és videók posztolása. Ha a gyereket rendszeresen és több weboldalon és alkalmazásban is zaklatják ugyanazok az emberek, mindig jelentsük az elkövetőt akár az iskolának (ha egy másik gyerekről van szó), vagy az események dokumentálásával (pl.: screenshot) értesítsük a rendőrséget - gyerekek közti zaklatás esetén a kriminalizálás csak nagyon súlyos esetben ajánlott, első lépés az elkövető szüleinek, tanárainak értesítése.