Becserkészés
A tizenéves lányt sikeresen cserkészi be és használja ki egy idősebb férfi
Will egyik ügyfele időnként rossz viselkedése miatt elkobozza lánya telefonját. Egy alkalommal azonban gyanút fogott, ugyanis a lány a szokásos jelenet nélkül adta oda a mobilt. Az asszony belenézett a gyerek iskolatáskájába, és talált egy okostelefont az egyik oldalzsebben elrejtve. A lány ugyanazt a kódot használta hozzá, mint az elkobzott telefonhoz, így be tudott lépni, és azt látta, hogy a mobilt mindig ugyanarról a számról hívták. Ezenkívül nyíltan szexuális tartalmú, explicit képeket is talált a lányáról és egy felnőtt férfiról.
Amit tudnunk kell
Becserkészés – grooming – alatt egy sebezhető személy, általában gyerek fokozatos, alig észrevehető, ártalmas befolyásolását értjük. Ezt teszik a szexuális ragadozók, a szekták, sőt a terroristák is: lépésről lépésre nyerik el áldozatuk bizalmát, hogy aztán kihasználhassák, gyakran szexuális értelemben. A biztonsági szakmában ezt néha „human hackingnek” vagy „pszichológiai manipulációnak” (social engineering) nevezzük.
Ahhoz, hogy jobban megismerhessük ezt a folyamatot, szülőként érdemes megnézni a Csapda a neten című cseh dokumentumfilmet, amely tinédzsernek tűnő színésznőkkel mutatja be, hogyan zajlik a becserkészés az online chatszobákban. A filmnek létezik egy vágott oktatói változata is, amely kifejezetten az érintett korosztály (12+) számára készült.
Mekkora a probléma?
A becserkészés egyik leggyakrabban felismerhető formája az úgynevezett „catfishing”. Ez minden internethasználóval előfordulhat, és az a lényege, hogy az elkövető magát valaki másnak tettetve csalja csapdába áldozatát. Itt arról van szó, hogy az illető teljesen más személyazonosságot épít fel a semmiből, vagy ellopja valaki másét. A felnőttekkel az ilyesmi leggyakrabban a társkereső szájtokon vagy alkalmazásokon esik meg. A gyerekek becserkészése azonban sok online chatplatformon vagy közösségi felületen előfordul.
Milyen hatással lehet a családra?
Borzalmas hatással. A becserkészés sokszor vezet szexuális zaklatáshoz, és általában nem korlátozódik egy gyerekre. A becserkésző felnőtt rosszindulatú szoftverek telepítésére is ráveheti célpontját, és ezekkel irányíthatja webkameráját és egyéb hardvereszközeit, vagy hozzáférhet a szülők e-mailjeihez. Rábírhatja a gyereket, hogy kapcsolja vissza a szülők által kikapcsolt tartózkodásihely-követést, kerülje meg a szülői ellenőrzést, változtasson meg jelszavakat, hogy a szülők ne tudják használni készülékeiket, vagy telepítsen bizonyos alkalmazásokat, szolgáltatásokat. Mindenekelőtt azonban arra törekszik, hogy hatalmat szerezzen a gyerek felett, és elijessze a saját szülei vagy a rendőrség értesítésétől.
Hogyan akadályozhatjuk meg?
Amennyiben a gyerek közösségi platformján beállítható, gondoskodjunk arról, hogy csak a barátaitól fogadhasson üzenetet, idegenektől ne - akár idegenek ne is jelölhessék ismerősnek. Beszélgessünk a gyerekkel valódi és online barátairól. Nem az „ötperces barátok” miatt kell aggódnunk, hanem azok miatt, akikkel a legtöbbet beszélget. Kérdezzük meg, van-e legjobb internetes barátja. A becserkésző igyekszik elterelni áldozatát a népszerű chatplatformokról, és olyan környezetbe csalni, amit ő irányíthat. Nagyon fontos, hogy a gyerek tudja: nem adhat ki lakcímet vagy más személyes információt, és sohasem mehet bele titkos találkozókba. Ha szeretne személyesen is megismerkedni egy addig személyesen nem ismert, online barátjával, azt nyilvános helyen tegye, velünk vagy egy másik megbízható felnőttel együtt.
Mit tegyünk, ha már bekövetkezett?
Keressük a beazonosítható jeleket! Ha a zaklatás már megtörtént, változások következhetnek be a gyerek viselkedésében a depressziótól, elszigetelődéstől a lopáson át az önkárosításig. A becserkészők gyakran nagyon okosak, és lehet, hogy már hetek, sőt hónapok óta „puhítják” a gyereket. Meg kell nyugtatnunk, és el kell magyaráznunk neki, hogy minél többet tudunk, annál jobban segíthetünk. Nagyon fontos, hogy szakítson meg vele minden kapcsolatot, és mi vegyük kezünkbe az irányítást. Indokolt lehet a gyerek által addig használt a fiók(ok) törlése, illetve készülékeinek elvétele, hogy megakadályozzuk a további érintkezést.
Az alábbi jelek közül egy vagy több arra utalhat, hogy gyermekünket ragadozó próbálja becserkészni:
- rejtélyes módon új eszközhöz, például telefonhoz vagy új ruhákhoz, ékszerekhez jutott
- hirtelen jelentős változás áll be a testsúlyában, a külsejében vagy a viselkedésében
- nyugtalan, visszahúzódó
- ismeretlen számról kap hívásokat
- rejtegeti a telefonját, laptopját
- magyarázat nélkül eltűnik otthonról
- gyanús sérülések jelennek meg rajta
Mikor kérjünk külső segítséget?
Ha a ragadozó szexről beszélt, kompromittáló képek vagy információk vannak a birtokában, fenyegetőzött, vagy megpróbált személyesen találkozni a gyerekkel, értesítsük a rendőrséget, még akkor is, ha az illető azzal fenyegetőzött, hogy nyilvánosságra hozza a kompromittáló anyagot, vagy bánt egy családtagot. A ragadozók nagyon ritkán váltják be fenyegetéseiket. Mutassuk meg a rendőrségnek a szóban forgó eszközöket, és adjunk át minden bizonyítékot, hogy pontosan lássák, mi is történik! Ezek a ragadozó azonosítását is segíthetik.