Japánból eredő üzleti metodika, ami a startupok termékfejlesztésére nagyon jól adoptálható: a felhasználónak értéket teremtő, minél kevesebb erőforrással, „sallangmentesen” végigvitt fejlesztést jelenti. Mára komoly üzleti filozófia lett belőle. 

A lean termelési módszertan és elgondolás a japán Toyota autógyártól származik, lényege, hogy minél kevesebb veszteség (felesleg) keletkezzen fejlesztés és gyártás közben, és olyat állítsunk elő, ami a vevő számára érték (minden más ugyanis szintén veszteség). A lean, vagyis a sallangmentes termékfejlesztés hatalmas lökést adott a háború után erőforráshiánnyal küszködő Toyotának – ezért is nagyon könnyen adaptálható az alapvetően erőforráshiányos állapotból induló, technológia-intentzív cégeknek, a startupoknak.

A metodológiát Eric Rise ültette át a startup ökoszisztémára alapműnek számító könyvében (The Lean Startup). Ennek lényege: build, measure, learn – vagyis építs, mérj és tanulj. A termékfejlesztési ciklusokat a lehető legrövidebbre kell szorítani, és minél hamarabb mérni kell, hogy a megoldás érték-e a fogyasztó számára, működik-e; amennyiben nem, azonnal változtatni kell.

Ebben a metodológiában a termékfejlesztés egy intenzív tanulási folyamat, lényege a piaci visszajelzések azonnali beépítése. Erőforrások szempontjából ez sokkal hatékonyabb, mint végigvinni egy hosszas tervezési-fejlesztési folyamatot, aminek a vége az is lehet, hogy adott termék mégsem kell a fogyasztóknak.

TIPP

Egy startupnak a lehető legkorábban piacra kell vinnie prototípusát, ezt hívják MVP-nek, vagyis minimum viable product-nak. Ennek célja, hogy minél hamarabb mérhető legyen, mennyire működik az üzlet mögötti hipotézis, valóban megold-e a termék, szolgáltatás valamilyen fogyasztói problémát. A folyamatos fogyasztói visszajelzések és iteráció biztosítják, hogy az erőforrások ne menjenek kárba: csak olyan fejlesztésen dolgozik a startup, ami mögött van visszajelzés, fogyasztói tapasztalat vagy mérés, vagyis ami bizonyíthatóan értéket teremt a fogyasztóknak.

Nagyon korai fázisban a legegyszerűbb és legolcsóbb módszer a validációra a közösségi finanszírozás, itt nemcsak forrást, de értékes visszajelzéseket is lehet gyűjteni. 

Ez is érdekelhet!