Hogyan lehet létrehozni az ideális közeget a partnereinkkel való közös gondolkodásra, párbeszédre, ahol egyszerre tudjuk bemutatni a saját innovációinkat, megismerni az ügyfeleinket, valamint a kihívásokat, amelyekkel szembesülnek? Lehetséges ezeket maradéktalanul szinkronba állítani? Miként tudunk többet nyújtani egy puszta megoldásnál, hogy tud egy bemutatóterem az együttműködés, az inspiráció, a partnerség és a tudásmegosztás tere lenni? Ezek a kérdések régóta foglalkoztatják a Bosch Rexroth szakembereit, és ennek szellemében született meg a CU.BE, amiről Heszegi-Bogár Mariann, a Bosch Rexroth Kft. vevői kapcsolatokért és kommunikációért felelős vezetője először oszt meg részleteket a nagyközönséggel.
Heszegi-Bogár Mariann – Vevői kapcsolatokért és kommunikációért felelős vezető, Bosch Rexroth Kft.
Kérlek, beszélj az olvasóknak egy kicsit arról, hogy mi is az a CU.BE, és miért született meg!
A CU.BE egy innovatív élményközpont, ahol munkatársaink, partnereink és vevőink együttműködését szerettük volna lehetővé tenni, sőt mi több, ösztönözni. Egy hely, ahol eszmét cserélhetünk és ötletelhetünk. Olyan testreszabott megoldásokat dolgozhatunk ki, melyek mindig az ügyfelek szempontjaira és gyakorlatban is jól használható megoldásokra összpontosítanak. Innen is jött a név, a CU.BE, azaz „Customer Benefits”, mint vevői előnyök. Nem titok, hogy a németországi Ulmban található CU.BE létesítmény sikeréből merítettük az inspirációt, azonban szerettük volna az eredeti koncepcióhoz a saját elképzeléseinket is hozzáadni, és bemutatni mindazt, ami itt Magyarországon minket különlegessé tesz.
CU.BE - Németország
Mi az, ami itthon különlegessé tesz titeket?
A magyarországi CU.BE a Bosch budapesti kampuszán található, a fejlesztési központban. A cégcsoport egyik alapgondolata, hogy a teljes ökoszisztémát helyezi a középpontba. Valljuk, hogy a fenntartható, sikeres fejlődéshez el kell hagynunk az elefántcsonttornyot, és az ökoszisztémánk tagjaival, például oktatási intézményekkel, kis- és középvállalatokkal, startupokkal kell együttműködnünk. Ennek megfelelően a mi CU.BE-unk egy multifunkciós tér, amely egyben oktatási központ, virtuális, technológiai játszótér, valamint innovációs központ. Éppen ezek miatt a CU.BE ideális helyszíne egyik fő küldetésünknek, az Ipar 4.0 szemléletformálásnak és a tudásátadásnak, hiszen itt a jövő gyárába csöppenhetnek a látogatók, és gyakorlati példákon keresztül mutathatjuk meg a hálózatba kapcsolt, automatizált és fenntartható ipari ökoszisztéma előnyeit.
Milyen formában köszön mindez vissza a CU.BE falain belül?
Szeretnénk mindenki számára maradandó élményt biztosítani, aki átlépi a budapesti CU.BE küszöbét, éppen ezért a látványra, a vizuális elemekre nagyon odafigyeltünk. A bejáratot követően rögtön egy közösségi térbe érkezik a látogató, majd végig sétálhat egy futurisztikus folyosón, amely az „időgép” fantázianevet viseli. A névválasztásból már sejthető, hogy itt mutatjuk be a vállalat és az ipari fejlődés történetét. A folyosó egyben szimbolikus jelentéstartalommal is bír, hiszen átsétálni rajta olyan érzés, mintha a múltat végigjárva egyenesen a jövőbe érkeznénk meg. Az időgépből kilépve a vevői innovációs térbe jutunk, ahol élőben találkozhatunk a Rexroth Jövő Gyára víziójával és legjelentősebb innovációinkkal az ipari hidraulika, vezérléstechnika és automatizálás világából.
Mesélnél kicsit bővebben is ezekről az innovációkról?
Természetesen! Talán már nem újdonság, ha azt mondom, hogy egy digitális gyárban hálózatba kapcsolt, szüntelenül adatokat küldő és fogadó gépek működnek, mi pontosan ilyeneket sorakoztatunk fel. Azonban fontosnak tartottuk, hogy a látogatók interaktív módon ismerhessék meg az innovációinkat, ezért olyan megoldásokat hoztunk létre, amelyeket ott a helyszínen ki lehet próbálni valamilyen formában. Ott van például a modular Mechatronic System 4.0, egy gyártósorunk kicsinyített verziója, amelyen a felnőttképzéseink során is oktatjuk az Ipar 4.0 működési elveit. Ezt a látogatók a kiterjesztett valóságban is körbejárhatják a HoloLens kiterjesztettvalóság-szemüvegek segítségével, és megérthetik a gyártási folyamatokat megelőző szimuláció és modellezés jelentőségét. A Cytrobox Balancer nevű berendezésünk egy mérleghintára hasonlít, ahol a hinta egyik végén több mint 200 kilogramm súly található, a hidraulikus meghajtás segítségével azonban látogatóink minimális erőbefektetéssel képesek megmozdítani ezt az óriási tömeget. A Smart Function Kit alkalmazásunk pedig egy komplex, több innovációnkat is magába foglaló megoldás, ahol a ctrlX vezérlőrendszer és a Smart Flex Effector együttes munkát végezve olyan finom mechanikus mozdulatokat tud végrehajtani, amelyre eddig csak emberi kéz volt képes. Ha bárki elfáradna, várja őt a Rexroth automatizált baristája, ami a Sytronix hidraulikus megoldásunkat használva főzi meg mindenki számára a város legjobb kávéját.
Az összeszerelő állomásunkon a látogatók találkozhatnak a kollaboratívrobot-megoldásunkkal, amely tökéletesen alkalmas arra, hogy a jövő gyáraiban humán munkatársai közvetlen környezetében, velük szorosan együttműködve tegye hatékonyabbá a munkát. Arról, hogy a robot mindig el legyen látva kellő mennyiségű munkadarabbal – tehát a gyár intralogisztikai folyamatai is automatizáltan és zökkenőmentesen történjenek – az ActiveShuttle autonóm mobil robotunk gondoskodik. Ha pedig új funkcióval szeretnénk bővíteni a meglévő gyártósorunk egyik berendezését, könnyedén megtehetjük a ctrlX AUTOMATION nyílt rendszerén keresztül, mellyel a mérnöki tervezéssel töltött órákból jelentős mennyiséget tudunk lefaragni.
Az innovációkon kívül tartogat még egyéb izgalmakat számunkra a CU.BE?
Nem is keveset! Ahogy mondtam is, az egyik legfőbb funkció, amelyet kiemelnék, az az új oktatótermünk, ahol a képzéseinket látogatók a legmodernebb környezetben és eszközökön tanulhatnak bele az Ipar 4.0 részleteibe, akár a HoloLens 2 szemüvegeken keresztül.
Zárásképpen, kérlek, áruld el, mikortól látogatható a CU.BE?
Jövő év elejétől szeretettel várjuk a vendégeket! A látogatásra akár már most is tudnak jelentkezni az interjú alatt található űrlap kitöltésével. Szeretettel várjuk az egyetemek, szakközépiskolák, gimnáziumok, valamint a kis- és középvállalkozások jelentkezését.