2001
A kilencvenes évek végére a hazai hálózatok kapacitása és elterjedése igencsak megszaladt,
és 2001-re már több szolgáltatónál is elérhető volt valamilyen kvázi szélessávú internetcsomag. A Cisco már túl volt az Egyesült Államok-Tajvan távolságot áthidaló IP-telefonkapcsolaton (Voice Over IP – VoIP), a számítógépeket meghódította a Windows XP, a Nokia pedig piacra dobta színes Communicatorát.
A magyar irodában ekkor már 34-en dolgoztak, és ezerrel pörgött az együttműködés a Matávval: a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program országos hálózatának kiszolgálására átadták a Cisco DWDM eszközökre épült optikai hálózatot, ami már 2,5 gbps-os sebességgel kapcsolta össze a programot a nemzetközi kutatási hálózatokkal.
Ezen felül a Matáv és a Cisco közösen alapította meg az IP kiválósági központot: a kifejezetten IP-alapú termékfejlesztésre és piacteremtésre létrehozott projekt évente négy szolgáltatással tervezett bővülni, miközben csúcstechnológiás labort nyújtott a Matávnak a technológiákkal való kísérletezésre. Az egyik legsikeresebb szolgáltatás a máig üzemelő IP Complex Plusz lett, ami telephelyek közti stabil, biztonságos adatátvitelt nyújt, elsősorban nagyvállalatoknak. A technológiát természetes itt is a Cisco szolgáltatta.
Ekkor indult a vezetékes internetszolgáltatás országos kiépítése is. Az egyre több otthonba elérő internetet ráadásul már úgy köthették be a Hálózati Akadémia végzősei, hogy tudták: országosan elismert, OKJ-s képzésen vesznek részt. Bizony, a Cisco nonprofit oktatási programjából valódi szakma lett.
Akik egyébként még nem ismerték a Ciscót, két forrásból is hallhattak róla. Egyrészt a csapból is folyt, hogy az amerikai cég a világ legértékesebb vállalatává vált: márciusban 500 milliárd dollárra taksálták. Akik az üzleti híreket nem követik, de szeretik az akciódús tévésorozatokat, az amerikai Fox-birodalom 24 című sikerszériájában találkozhattak a Cisco termékeivel: a gyártó a sorozat egyik fő szponzoraként több eszközzel is képviseltette magát a képernyőn, sőt Jack Bauer munkahelyének jellegzetes telefoncsörgése is a Cisco érdeme. (A 24 egyébként Magyarországon is nagy népszerűségnek örvendett, elsősorban az internetgeneráció nagy mértékű torrentezésének köszönhetően.)
„Ekkortájt hallottunk először IP telefóniáról. Nálunk a Matávcom Kft.-nél az idősebb kollégák, akik még a régi jó – jó esetben elektronikus és nem elektromechanikus – vállalati telefon-alközpontok szakértői és üzemeltetői voltak, csak legyintettek ránk, fiatalokra azzal, hogy »de nem értitek, hogy IP-n hangot nem lehet átvinni, mert nem arra való?!«. Pár év múlva már, ha akartunk, sem tudtunk volna nem IP-s alközpontot venni... Ekkor még az egyik legnagyobb csábítás az volt, hogy milyen szépek is a Cisco asztali telefonok. Mára az »asztali telefon« kifejezés is lassan értelmetlenné válik”
Szabó Péter, projektmenedzser, Matávcom Kft.